Kdo jsme?

Jmenujeme se Brit a Jiří. Nahráváme podcasty a vyprávíme příběhy. Autorskou audio tvorbou a storytellingem se zabýváme přes 15 let. Děláme všechno od reportáží přes rozhovory, seriály až po experimentální dokumenty. V Českém rozhlase jsme na Radiu Wave společně založili cyklus autorských dokumentů DokuVlna a stáli jsme za oceňovanými podcasty Matematika zločinu nebo Anatomie strachu. S organizací Člověk v tísni jsme spolupracovali na audio sérii Cesty za vodou a pro Národní galerii Praha jsme společně vytvářeli podcast Zvuk umění.

A jak se vlastně stalo, že učíme spolu? Úplně poprvé jsme se potkali na audio festivalu v Lipsku. Bylo to v roce 2014 a od té doby jsme začali společně natáčet i společně učit. Vedli jsme workshopy např. pro katedru sociologie Univerzity Karlovy, katedru divadelních a filmových studií Univerzity Palackého, festivaly Ji.hlava nebo Šrámkova Sobotka. A zjistili jsme, že když učíme spolu, je to mnohem zajímavější a zábavnější - jak pro nás, tak pro naše studenty a studentky. 

Brit Jensen

Brit Jensen je audiodokumentaristka dánského původu. Během zhruba 15 let postupně natáčela desítky audiodokumentů a podcastů pro britské, dánské, australské i české rozhlasové stanice. Pro BBC dělala spolu s novinářkou Magdalénou Sodomkovou sérii Yusra Swim for Your Life a také dokumenty pro cykly Between the Essays a Shortcuts. Pro Český rozhlas dramaturgovala sérii Zhasni!, vůbec první podcast z produkce ČRo, jako dramaturgyně stála také za dokumentárními cykly DokuVlna a DokuMoment. Spolu s novinářkou Magdalenou Sodomkovou natočila v 2018 první český true crime podcast Matematika zločinu.

Po odchodu z Českého rozhlasu v posledních letech soustředí svoje síly na tvorbu nezávislých dokumentárních podcastů: V roce 2020 vytvořila pro Audionaut spolu s Jiřím Slavičínským a Martinem Ožvoldem cyklus Anatomie strachu, který získal první místo na soutěží Prix Bohemia. O rok později natočila ve spolupráci s novinářkou Zuzanou Vlasatou pro Deník Referendum investigativní podcast Akce olej, který získal Novinářskou cenu. 

V Dánsku pracovala několik let pro dokumentární oddělení věřejnoprávního radia - Radio24syv - a také na nezávislém a ocenovaném podcastu Rosa's Reality Radio. Brit byla nominovaná a oceněná v řádě tuzemských i mezinárodních soutěží. Naposledy byla v roce 2021 s dokumentem Lockdown in Stereo nominovaná na americkém Third Coast Festivalu a na Irském Hear Say Festivalu za něj získala první cenu.

Více na jejích vlastních stránkách.

Jiří Slavičínský

Jiřího dokumenty a reportáže se vysílaly v Česku, Kanadě, Irsku, Spojených státech, Velké Británii nebo na Slovensku a získaly řadu českých i mezinárodních ocenění.

Na začátku svojí rozhlasové dráhy pracoval v letech 2006-2010 jako reportér v kulturní sekci Českého rozhlasu Ostrava, do žánru rozhlasového dokumentu se zamiloval během mezinárodní školy EBU Master School on Radio Features. V letech 2010-2013 působil v nezávislém studiu Battery Radio na Newfoundlandu v Kanadě, kde rozvíjel své dovednosti střihu a postprodukce a učil se, jak vyprávět příběhy zvukem. Poté se přesunul do Prahy a zpět do Českého rozhlasu, kde jako mistr zvuku a dramaturg pomáhal ostatním novinářům a novinářkám vystavět jejich rozhovory, reportáže nebo dokumenty. Od roku 2018 tvoří dokumentární podcasty mimo jiné ve spolupráci s nezávislou společností Audionaut.

Jiřího dokument o životě kanadských rybářů Last Summer in Grand Bruit vyhrál mezinárodní Åke Blomström Award. Dokument V mongolské stepi uprostřed léta, který zachycuje boj mongolských pastevců s klimatickou krizí, se dostal mezi tři nejlepší audio díla na britských One World Media Awards, a impresionistický dokument Blindfold Yourself byl vybrán na shortlist tří nejlepších děl na mezinárodním festivalu HearSay. Za podcastovou sérii Anatomie strachu získali s Brit Jensen a Martinem Ožvoldem Prix Bohemia Radio a cenu Audiokniha roku.



© RadioDogs 2022
info@radiodogs.cz